لپ تاپ و بیشتر از لپ تاپ

باتری لپ تاپ

حالت های مختلف باتری گوشی و لپ تاپ

افزایش عمر باتری لپ‌تاپ

 

اگر لپ‌تاپ جدیدی را خریده و به راهنمای کاربر آن توجه کرده باشید، حتما دیده‌اید که در آن ذکر شده است که پس از شارژ کامل باتری باید سیم آن را از پریز برق درآورید و بر این مطلب تاکید شده است که شارژ زیادی باتری لپ‌تاپ می‌تواند موجب وارد آمدن آسیب به باتری آن شود. همه لپ‌تاپ‌های امروزی مجهز به سیستمی هستند که لپ‌تاپ را قادر می‌سازند تا بفهمد چه زمانی باتری آن کاملا پر و شارژ شده است و این موضوع را روی صفحه نمایشگری کوچک یا بوسیله نشانگر LED نمایش داده و به کاربر گوشزد می‌کنند. حال آیا باید کاربر پس از متصل کردن سیم لپ‌تاپ به پریز برق، مرتبا در فواصل زمانی مشخصی به آن سر بزند و شارژ باتری را کنترل کند، یا این کار لازم نیست؟

افزایش عمر باتری لپ‌تاپ

از آنجا که این امکان وجود دارد که باتری‌های لیتیوم‌‌یون (Li-ion) در صورت اتصال طولانی به برق منفجر شوند، باتری لپ‌تاپ‌ها مجهز به تراشه‌ای شده‌اند که از شارژ زیادی آنها جلوگیری می‌کند. اما به‌هرحال هنگامی که باتری در حالت شارژ کامل و وضعیت آماده است، باقی ماندن سیم شارژر در پریز باعث گرم نگه‌داشتن آن شده که این امر می‌تواند به‌مرور سبب ایجاد افت در کارایی آن شود. این نکته‌ای اساسی است که در مورد همه باتری‌های قابل شارژ صادق است. زیرا شارژ زیادی با ایجاد گرمای اضافه موجب داغی باتری و کوتاهی عمر موثر و کاهش نگه‌داشتن شارژ در آن می‌شود.

بهترین روش برای طولانی کردن عمر باتری لپ‌تاپ این است که ملاحظه‌کارانه از آن استفاده کنید. یعنی فقط زمانی که باتری آن نیاز به شارژ دارد آن را به برق متصل کنید و در حالت روشن یا خاموش هرگز در حالی که سیم آن به پریز برق متصل است، آن را برای مدت طولانی به حال خود رها نکنید. در زمان استفاده روی میز کار نیز هنگامی که باتری نوت‌بوک شارژ دارد، آن را به برق نزنید و زمانی که شارژ آن به حدود 40درصد رسید، مجددا آن را شارژ کنید.

 

 

 

افزایش عمر باتری لپ‌تاپ

 

 

افزایش عمر باتری لپ‌تاپ

 

 

 

 

 

 

 

 

لازم است گهگاهی هم اجازه دهید که باتری کاملا خالی شود و این امر به حفظ قدرت نگهداری شارژ و افزایش عمر آن کمک می‌کند. در زمانی که قصد دارید باتری را از لپ‌تاپ جدا کرده و برای مدتی طولانی جدا از آن نگهداری کنید، باید آن را در حالتی که حدود 40درصد شارژ دارد جدا کرده و در محلی خشک و خنک نگهداری و دقت کنید که به زمین نیفتد و ضربات شدید بر آن وارد نیاید. هر 2‌ تا 3 هفته یک بار نیز آن را به لپ‌تاپ وصل و کامل شارژ کرده و دوباره پس از مصرف هنگامی که شارژ آن به حدود 40درصد رسید، مجددا جدا ساخته و با شرایط یاد شده بالا نگهداری کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.