لپ تاپ و بیشتر از لپ تاپ

گفتگویی با تیم توسعه iMac؛ چرا اپل هنوز توجه بیش از اندازه ای به جزییات این کامپیوتر دارد؟

گفتگویی با تیم توسعه iMac؛ چرا اپل هنوز توجه بیش از اندازه ای به جزییات این کامپیوتر دارد؟

در ابتدای سال جاری، به آزمایشگاهی که اپل در آنجا محصولات جدید کامپیوتری خود را خلق می کند ماموریتی تازه سپرده شد. ماموریتی که در آن، در آپدیت تازه شدن آیمک ها، نیاز بود تا پس از سالیان دراز، همه لوازم جانبی این کامپیوترها نیز بروز رسانی شوند.

 
 

ماوس، کیبورد و ترکپد مستقل آیمک. اگر به مجیک ماوس ۲ نگاه کنید، مشخصا در ظاهر هیچ تغییری با نمونه اولیه اش مشاهده نخواهید کرد اما درون آن، موارد بسیاری دچار دگرش شده اند. اپل تصمیم گرفته بود که باتری های معمول AAرا جایگزین باتری های قابل شارژ کند که در آیفون و آیپد هم مورد استفاده قرار گرفته اند.

در بخش های پایانی پروژه، همه چیز به نظر خوب پیش می رفت. از باتری لیتیومی گرفته که به شکل سفارشی توسط مهندسین خود اپل برای قرار گیری در ماوس طراحی شده بود تا آنتن جدیدی که سیگنال ها را به کامپیوتر ارسال می کرد. همه عالی کار می کردند. تنها یک مشکل وجود داشت: «ماوسی که توسعه پیدا کرده بود، آن حس ناب را منتقل نمی کرد یا به عبارتی دیگر، در هنگام کشیدنش روی میز، صدای مناسبی از آن برنمی خواست.»

این جمله را رهبران بخش مهندسی اپل، خانم کیت برگرون و آقای جان ترنوس می گویند. در نگاه اول، اپل همه محصولات کامپیوتری خود را شامل یک بروز رسانی جزیی نموده است. خبری هم از باز-طراحی های کلی و انقلابی [لفظی که اپل زیاد دوست دارد از آن استفاده کند] نیست. محصولات تازه اکنون دارای ویژگی های جدیدی شده اند که می توانند یک ابروی صاحبان iMac های قدیمی تر را بالا برده، استفاده کنندگان ناراضی از ویندوز را به خود جذب کنند و نگاه خریداران مرددی که اولین بار است تصمیم به ابتیاع کامپیوتری شخصی گرفته اند را به خود جلب نمایند. حالا همه محصولات اپل دارای نمایشگرهای رتینا هستند و نمونه ۲۱.۵ اینچی iMac، به رزولوشن 4K مجهز شده است. سال پیش بود که اپل نمایشگر نمونه 27 اینچی از کامپیوتر یاد شده را به رزولوشن 5K مجهز کرد و حالا تکنولوژی های جدیدتری را در هر دو مدل قرار داده است. نمایشگرها اکنون رنگ های بیشتری را به نمایش می کشند و متن را، به نحوی بسیار خوانا در برابر دیدگان کاربر به نمایش می گذارند.

با وجود بروز رسانی پردازنده و چیپ پردازشی گرافیکی، قیمت کامپیوترهای اپل با نمونه سال گذشته تغییری نداشته. شاید بگویید آیمک ها با نسل قبلی خود هیچ تفاوتی ندارند اما اپل، هنوز هم در حال تکامل طراحی آنهاست و توجه بیش از اندازه به جزییات را هم فراموش نکرده است. با دیجیاتو همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به گفته های سازندگان محصولات جدید و اندکی از سختی ها و حساسیت هایشان بشنویم.

 

مهندسان اپل شب های بسیاری را در آزمایشگاه این شرکت سر کردند تا مجیک ماوس را به مرحله دوم خود برسانند، محصولی که نمونه اولش، بیش از ۶ سال پیش معرفی و عرضه گشت و در این مدت هیچ بروز رسانی را نیز به خود ندید.

1-x3Y2cZLCyIUSQhtitfOOrw-w700

آزمایشگاه اپل تنها چند کیلومتر با مقر اصلی این شرکت [Infinite Loop] فاصله دارد و کارکنانش، آن را با نام Vallco Parkway صدا می زنند، نام خیابانی که آزمایشگاه در آن واقع گشته. پشت درب های بسته بود و با استفاده از ابزار آلات کاملا اختصاصی بود که مهندسان و طراحان این شرکت با همکاری هم توانستند نسل دوم مجیک ماوس را توسعه دهند.

مهندسان اپل به جز باتری، مشکل اصلی نسل اول را در زیر ماوس و جایی که اصلا در نگاه کاربر نیست دیده بودند. خانم برگرون، معاون ارشد شرکت یاد شده در خصوص اکوسیستم محصولات و تکنولوژی ها می گوید: «معماری بخش پایینی ماوس را تغییر دادیم و همین موضوع باعث شد تا میزان اصطکاک، سایش و همچنین تولید صدا نیز در آن به حداقل برسد.»

جان ترنوس، معاون ارشد بخش مک، آیپد، اکوسیستم و مهندسی صدا در اپل می گوید: «زمانی که نسل اول مجیک ماوس را توسعه دادیم، زمان بسیار زیادی را صرف طراحی بخش زیر آن و ریل هایش کردیم. از نوع جنس آنها گرفته تا استفاده از هندسه در طراحی و همه موارد ریز و درشت دیگر تا در نهایت کاربر حس مناسبی از در دست گرفتن آن داشته باشد و زمانی که ماوس را روی میز از این سو به آن سو می کشد، بتواند لذت قابل قبولی را تجربه کند. زمان اما می گذرد و تجربه بیشتر می شود. محصولی که سال ها پیش با عشق توسعه اش داده بودیم، اکنون دیگر آنقدرها عالی کار نمی کرد، گویی می توانیم باز هم بهترش کنیم. راستش مجیک ماوس دیگر آن چیزی نبود که عاشقش بودیم.»

1-55uu5225yWJ2bJhmz2NLZQ-w700

اگر از ترنوس بپرسید «مشکل چه بود؟» نمی تواند پاسخی دقیق به شما بدهد و جواب را بیشتر «حسی» می داند. وی از سال ۲۰۰۱ در اپل مشغول به کار شده و می گوید: «ماوس ها همه صدا تولید می کنند، اما مجیک ماوس باید صدایی تولید می کرد که ما از آن خوشمان بیاید.»

خانم برگرون که از سال ۲۰۰۲ در تیم توسعه مک حضور دارد در تایید گفته های ترنوس می گوید: «بله، نسل قبلی دیگر به دل نمی نشست.»

دلایل بسیاری وجود دارند که چرا اپل با ارزش ترین کمپانی دنیاست. تیم کوک استاد مدیریت زنجیره های تولید است و جاناتان آیو، تبدیل شده به نماد طراحی در اپل. بخش بازاریابی و برندسازی این کمپانی هم هر ساله، استانداردهای جهانی را جا به جا می کنند. اما دیداری از آزمایشگاهی که این شرکت ابتدایی ترین محصولات خود -کامپیوترها- را تولید می کند، دلیل دیگری را به ما نشان می دهد برای برترین بودن اپل در بازار بورس. این دلیل، عرق ریختن برای کوچک ترین جزییات است.

صدایی که از یک محصول شنیده می شود [آن هم یک ماوس!] را نمی توان یک باگ دانست. حتی شاید خیلی ها متوجه اش نشوند. با این حال مهندسان مشغول در اپل، تصمیم گرفتند نمونه دوم مجیک ماوس را به نوعی طراحی کنند که وقتی کاربر آن را به نرمی روی میز خود می کشد، صدایی آزار دهنده ایجاد نکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.