تازه های تکنولوژی و مقالات

تاچ آی دی اپل ایمن تر از حسگر اثرانگشت سامسونگ

این جا یک بحث حساس وجود دارد. شما موضوع خیلی مهمی چون امنیت دستگاه خود را به یک حسگر اثرانگشت می سپارید و دیگر خیالتان از بابت آن راحت است، اما ….

 

این جا یک بحث حساس وجود دارد. شما موضوع خیلی مهمی چون امنیت دستگاه خود را به یک حسگر اثرانگشت می سپارید و دیگر خیالتان از بابت آن راحت است، اما آیا این حسگر یا به عبارت بهتر، این مجموعه شناسایی هویت شما، آنقدر ایمن است که واقعا از بابت آن نگرانی نداشته باشید؟ گویا پاسخ بستگی به برند دارد و برای اپل این پاسخ بله است اما برای دیگران خیر! در ادامه با ترنجی باشید تا ببینیم اوضاع از چه قرار است؟

سامسونگ با ارایه گلکسی اس 6 و اس 6 اج که حسگر اثرانگشت جدید سامسونگ را استفاده می کنند فاصله خود را با اپل در این زمینه کم کرد. درست است که گلکسی اس 5، تب اس، گلکسی آلفا و گلکسی نوت 4 از حسگر اثر انگشت نسل اول سامسونگ بهره می برند اما این تلاش در مقابل حسگر اثر انگشت اپل که روی آیفون 5 اس استفاده شده بود بسیار ابتدایی به نطر می رسید. حالا در نسل جدید خود این ضعف را برطرف کرده است.

HTC_One_Max_35829189_06

به جز سامسونگ، اچ تی سی و هوآوی هم از حسگر اثرانگشت استفاده کرده اند و البته چندی دیگر از شرکت ها در حال حاضر حضور ذهن نداریم. اما مسئله اینجاست که تحقیقات جدید Yulong Zhang & Tao Wei که در کنفرانس Black Hat USA 2015 ارایه شد، می بینیم که هکر می تواند به دیتاهای حسگر اثرانگشت دسترسی پیدا کند و بدین صورت کارهایی انجام بدهد به صورتی که شما متوجه هیچ موضوعی نشوید. این مشکل فقط در دستگاه های سامسونگ نبوده است و دستگاه ها هوآوی و اچ تی سی هم آسیب پذیرند. شاید بتوان گفت ایراد اندروید.

4 راهی که برای هک کردن اثر انگشت که توسط FireEye ارایه شده است می تواند داده های اثرانگشت را در مقایس وسیع به سرقت ببرد. این حمله روی گلکسی اس 5 و اچ تی سی وان مکس تایید شده است. ظاهرا تولیدکننده نمی توانند حسر اثرانگشت را کاملا قفل کنند. در برخی دستگاه ها دیده می شود که حسگر اثرانگشت به جای حفاظت شدن با فایل های ریشه ای (root) با فایل های سیستمی حفاظت می شوند و این موضوع کار را برای هکر ساده تر می کند.

Yulong Zhang می گوید:

در این حمله، اطلاعات حسگر اثرانگشت مورد حمله، مستقیما به دست هکر می افتد. در مدتی که حسگر اثرانگشت گول خورده است، فرد هکر می تواند از این داده ها برای موارد بدخواهانه استفاده کند.سامسونگ

 

در این تحقیقات مشخص نشده است که کدام تولیدکننده اندرویدی حسگر اثرانگشت ایمن تری دارد اما اشاره شده است که حسگر اثرنگشت آیفون ” بسیار ایمن است”. پس از این گزارش تولید کننده های بزرگ استفاده کننده از این حسگر ها، آپدیت های امنیتی لازم را برای دستگاه های خود منتشر کردند. البته طبق این بررسی نشان داده شده است که فقط موبایل ها و تبلت ها نیستند که شامل این خطر می شوند و لپاتپ های رده بالا هم در معرض این خطر هستند.

اما اگر خیلی نگران امنیت خود هستید باید بدانید مادامی که برنامه های خود را منابع قابل اطمینان چون Play Store دانلود می کنید و دستگاه خود را روت نکرده اید، هیچ خطری متوجه شما نیست، شاید دلیل ایمنی آیفون ها هم همین موضوع باشد. به همین دلیل است که گلکسی اس 6 و اس 6 اج های روت شده دیگر قابلیت پرداخت Samsung Pay را نخواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.