لپ تاپ و بیشتر از لپ تاپ

اپل به پرداخت ۲۳۴ میلیون دلار محکوم شد!!

اپل به پرداخت ۲۳۴ میلیون دلار محکوم شد!!

در کنفرانس اپل چه گذشت؟ ( بخش دوم)

پیش تر دانشگاه ویسکانسین از شرکت اپل به علت استفاده بدون مجوز از پتنت هایش شکایت کرده بود و  جریمه ای معادل ۸۶۲ میلیون دلار از این شرکت درخواست کرده بود. اکنون به نظر می رسد این پرونده به خاتمه رسیده و قاضی جریمه ۲۳۴ میلیون دلاری برای شرکت اپل قرار داده است.

 

اپل فناوری ریزپردازنده ها متعلق به دانشگاه ویسکانسین را زیر پا گذاشته و آن را در شماری از آیفون ها و آیپدهایش به کار گرفته است. گویا این شرکت از تکنولوژی  چیپست های پردازشی که از سوی دانشگاه ویسکانسین توسعه پیدا کرده بود، در چیپست های A7، A8 و A8X استفاده نموده که در آیفون ۵ اس و ۶ و ۶ پلاس به کار رفته بودند گفته می شود این تکنولوژی با نام «پیش بینی مدار – مدار پیشبینی» در این دانشگاه  در سال ۱۹۹۸ از طریق پرفسور Gurindar Sohi  و سه نفر از دانش آموزانش ایجاد شده بود.

به گفته دانشگاه ویسکانسین صدور چنین احکامی باعث می شود تا شرکت ها  دستاورد های دانشگاه ها را به راحتی مورد استفاده غیر قانونی قرار ندهند. البته اپل گفته که به حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد. اپل به دنبال آن بود تا میزان جریمه را به حداقل برساند و می خواست تنها ۷ سنت از فروش هر گوشی هوشمند به این دانشگاه بپردازد در حالی که درخواست دانشگاه رقمی معادل ۲.۷۴ دلار به ازای هر گوشی بود. به هر حال دادگاه حدود یک سوم جریمه درخواستی دانشگاه را منطقی دانسته. البته گفتنی است این حکم مربوط به سه نسل اخیر چیپست های اپل است و در حال حاضر پرونده دیگری نیز برای چیپست های  A9 و A9X که در آیفون ۶ اس و آیفون ۶ اس پلاس استفاده شده در جریان است که هنوز به نتیجه نرسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.