دستاورد جدید دانشمندان: برچسبی که می‌تواند از اندام‌های داخلی بدن عکس‌ بگیرد

دانشمندان دانشگاه MIT موفق شدند برچسب کوچکی را طراحی کنند که می‌تواند با اتصال به پوست بدن از اندام‌های داخلی مانند قلب تصویربرداری کرده و عکس‌های سونوگرافی ارائه دهد.

ابعاد این دستگاه به اندازه یک چسب زخم کوچک بوده به پوست انسان‌ها می‌چسبد و می‌تواند به مدت ۴۸ ساعت از اندام‌های داخلی بدن تصویربرداری کند.

در حال حاضر، تصویربرداری از داخل بدن به تجهیزات بزرگ و تخصصی نیاز دارد. اما دانشمندان دانشگاه MIT فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که مانند یک چسب زخم ساده بوده و می‌تواند از اندام‌های داخلی بدن عکس‌برداری کند.

 

برچسب سونوگرافی

 

این برچسب‌ها قدرت چسبندگی فوق‌العاده‌ای دارند و دانشمندان آنها را بر روی داوطلبان مورد آزمایش قرار داده و موفق شدند تا تصاویری با وضوح بالا از رگ‌های خونی و اندام‌هایی مانند قلب، ریه و معده ایجاد کنند.

مکانیزم کار این گچت‌ها به این صورت است که این برچسب‌ها به ابزارهایی متصل می‌شوند که می‌تواند امواج صوتی بازتاب شده را به تصویر تبدیل کند.

به عنوان مثال، این دستگاه‌ها را می‌توان مانند برچسب‌های مانیتورینگ قلب بر روی بیماران استفاده و بدون نیاز به تکنسین از اندام‌های داخلی آن‌ها تصویربرداری کرد.

در همین رابطه یکی از دانشمندان این پروژه اعلام کرده که چند برچسب را در مکان‌های مختلف بدن قرار داده و سپس برچسب‌ها با گوشی هوشمند ارتباط برقرار می‌کنند و در این مرحله الگوریتم‌های هوش مصنوعی قادر خواهند بود که در صورت نیاز، تصاویر را تجزیه و تحلیل کنند.

وی معتقد است که دوران جدیدی از محصولات تصویربرداری پوشیدنی آغاز شده که با قرار دادن چند تکه روی بدن، می‌توان اندام‌های داخلی خود را مشاهده کرد.

محققان در حال حاضر تلاش می‌کنند تا بتوانند از این دستگاه به‌صورت بی‌سیم استفاده کنند. در این شرایط، می‌توان انتظار داشت که برچسب‌های اولتراسوند در قالب محصولات تصویربرداری پوشیدنی در دسترس داروخانه‌ها قرار بگیرد. آن‌ها همچنین در حال کار روی الگوریتم‌های هوش مصنوعی هستند که بتواند تصاویر گرفته شده را تجزیه و تحلیل کند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.